Wix To Go

הבלוג שעושה שכל. יש אין ספור בלוגים בעברית ובשפות אחרות, שנותנים מידע על פלטפורמת WIX. גם כאן אני עושה את זה, אבל כאן תמצאו את מה שחשוב ומעניין באמת בבניית אתרי וויקס והכי הכי תמצאו כאן - יעילות.

 

ב - wix to go, אני עוסק  בפרקטיקה של בניית אתר בוויקס בצורה נכונה. אתר נגיש, עם חוויית משתמש משולמת, אתר אוטומטי, יעיל שהקידום שלו לא רק אפשרי, אלא חלק מה-DNA שלו (שמעתי הרבה שמשתמשים ב-DNA כדי להרשים, אז הצטרפתי. מקווה שהתרשמתם). אז יאללה בואו נווקסס.

Macbook
arrow&v

איך מנגישים אתר וויקס?

  • משה אלון

הנגשת אתר היא כבר לא רק טוב לב של מפתחי אתרים, אלא גם דרישות החוק. לא הולכים על זה לקלבוש, אבל אפשר להינזק מזה כספית. אז אחרי שהפחדתי, הנה לכם איך מנגישים אתר וויקס צעד אחר צעד.


וויקס פוינט | הנגשת אתר וויקס | Wix Point

חוק הנגישות לאתרי אינטרנט דורש שיתאפשר לכל מבקר באתר שלכם להשתמש בו ולהנות מהשירותים שאתם מציעים בו. לא ניכנס כאן לחוק הנגישות, אם תרצו תוכלו לקרוא את כל המידע כאן. אתם יכולים לענות על שאלון מקוון שיענה לכם אם חלה עליכם החובה להנגשת אתר. בפוסט הזה נעסוק אך ורק בהנגשת אתרי וויקס. בכללי, אפשר לומר שאתרי וויקס מונגשים כברירת מחדל באופן סביר, אבל יש פעולות שחשוב לעשות. מה הן הפעולות? הנה זה בא.


וויקס פוינט | הנגשת אתר וויקס צעד אחר צעד | Wix Point
הנגשת הוויקס צעד אחר צעד

התאמת הגדרות השפה באתר לשפה בה האתר בנוי

הגדרת שפת האתר, צריכה להתרחש כבר בתחילת הדרך בבניית אתר וויקס. כשמדובר בנגישות זה קריטי. אז עשו לעצמכם טובה והגדירו את שפת האתר. איך? נכנסים לדשבורד - עמודה שמאלית - Settings - General Info. מגלגלים את העמודה הימנית עד למטה ומגדירים את שפת האתר.


וויקס פוינט | הגדרת שפה באתר וויקס | Wix Point
הגדירו - Dashboard - Settings - General Info

פתיחת האתר להגדרות נגישות

בשביל שאתר וויקס יהיה נגיש באופן בסיס, צריך לוודא שהגדרת הנגישות פעילה. תמצאו שם שתי אפשרויות. תפעילו אותן:

  • האפשרות הראשונה מאפשרת לגולש בעל המוגבלות, לנווט באתר שלכם בעזרת המקלדת ולראות באופן ויזואלי את מקומו בעמוד.

  • האפשרות השנייה מאפשרת לאדיטור, להחליט עבורכם מה סדר האלמנטים בעמוד כשהשכבות הן האינדיקטור. ניתן לכבות את האפשרות הזו ולסדר את השכבות באופן ידני דרך Layers - שבסרגל הכלים. שווה? כדאי? תשמעו לי, אם אתם לא ממש שולטים בזה, תשאירו את האפשרות הזו פעילה ואל תכנסו לזה. חשוב יותר לבנות את האתר, כבר מהתחלה, בצורה נכונה (עוד נדבר על זה), כך שהפיצ'ר הזה יעבוד מושלם.

איך? באדיטור נכנסים בתפריט העליון ל- Settings בוחרים ב - Accessibillity ומוודאים ששתי האפשרויות הראשונות פתוחות. אם אתם קוראים את הפוסט הזה, האפשרות השלישית לא עבורכם.

הנה טיפ יעיל: אחרי שסיימתם גשו ל - Header ותעבירו אותו לאחור - לשכבה התחתונה ביותר. לאחר מכן גשו לפוטר ותעבירו אותו קדימה - לשכבה הקדמית ביותר. זה יעשה סדר בהיררכיה של האלמנטים בעמוד.


וויקס פוינט | הגדרת נגישות באתר וויקס | Wix Point
Editor- Settings - Accessibillity

יופי, השפה בוויקס שלכם מוגדרת ופתחתם את הגדרות הנגישות באדיטור. עכשיו קצת עבודה שחורה. למה עבודה שחורה, כשתתחילו לעבוד תבינו. אבל יש גם בשורה טובה, אפשר להלבין את העבודה הזו, אם עושים אותה כבר בתחילת בניית הוויקס שלכם ומקפידים לעשות אותה לאורך כל הדרך. לפעמים הקושי להסתדר עם מערכת מופלאה ומורכבת כמו של וויקס, גורם להרבה בונים חופשיים, לדחות את כל ההתעסקות עם הנגישות ועם ה -SEO לסוף התהליך. טעות!

אז על מה אני מדבר? עוד פעם שואלים כשאני בכלל מתכוון לדבר על זהツ.


טקסטים

טקסטים הם לבו של כל אתר חפץ חיים. כשאני מדבר על טקסטים אני מדבר על נראות, משמעות ותיוג.


נראות

חשוב לבחור פונטים ברורים וכמה שפחות להיות מיוחדים בזה. חשוב שהטקסט יהיה בקונטרסט נכון עם הרקע של העמוד, כך שהוא יראה היטב על המסך ולא פחות חשוב בגודל הנכון כך שניתן יהיה לקרוא אותו מבלי לערב אופטיקאי.


משמעות

חשוב שמשמעות הכותרות תשקף באמת את הקשר בין הנושא של העמוד לטקסטים שבו. תגידו"טוב, נו, בשביל זה אנחנו לא צריכים אותך". אז למה אני מתעקש? כי יש כאלה חוכמולוגים, שמנסים לפתות את האלגוריתם של גוגל בכותרות שמייצרות להם תנועה לעמוד, כשהקשר בין הכותרות האלה לבין הכותרות בעמוד, הוא כמו הקשר בית חמתו של הכותב לחתנה. בדרך הם פוגעים במשתמשים בעלי מוגבליות, מכיוון שקוראי המסך נסמכים על היררכיית הכותרות כדי להבין את העמוד והתכנים שבו. מה זה קשור לגוגל? זה מביא אותנו לדבר על המרכיב השלישי.


תיוג

תיוג טקסטים באתר, חשוב ביותר לקוראי מסך ולא פחות חשוב עבור מנועי חיפוש. אז הנה אתם לא רק מנגישים את האתר, אלא גם מעלים את הסיכוי שלכם להתקדם לעמוד הראשון בגוגל.

אז איך מתייגים? כל טקסט שאתם מורידים לאתר ללא קשר לעיצוב שהענקתם לו, לפונט או לגודל, מתוייג אוטומטית , אבל לא תמיד נכון. לכן, מקליקים על תיבת הטקסט, נכנסים ל- Edit Text, גוללים עד למטה, פותחים את תגית Heading Tag וקובעים את התיוג של תיבת הטקסט. איך קובעים את התיוג? הנה כלל אצבע הכותרת הראשית של העמוד מתוייגת תמיד כ-H1 רק פעם אחת לעמוד. אחרת תבלבלו את קורא המסך ואת גוגל. כל שאר ה-H-ים לפי היררכיית הטקסט באתר שלכם: H2 כותרת משנה, שאחריה באה תיבת טקסט שהתגית שלה היא P וכן הלאה. כך בונים היררכיה נכונה שעוזרת בהנגשת הוויקס שלכם ובקידומו. חשוב להבין שהתיוג לא משנה כלום בהגדרות הטקסט המקוריות.


הנגשת המדיה ותנועה באתר


תמונות וגלריות

דפדפנים ומנועי חיפוש מתקשים (עדיין) לנתח תמונות. לכן חשוב להוסיף לתמונה ולתמונות בתוך גלריות, טקסט אלטרנטיבי - Alt Text, בעל משמעות שמתאר את התמונה, כך שקורא מסך וגם מנועי חיפוש, יוכלו לדעת על מה מדברת התמונה ולאיזה נושא היא שייכת.


וידאו ושמע

כמו התמונות, גם בוידאו ובשמע אנחנו צריכים לעזור לדפדפן ולמנועי חיפוש להבין על מה מדובר. לכן הוספת כותרות לוידאו שאתם מעלים יכולה לעשות פלאים לבעלי מוגבלויות. כעקרון הנה עצה לחיי הבונה החופשי: תעלו סרטים ליוטיוב ותעשו קישור לאתר. כך תחסכו הרבה זכרון והכי חושב העמוד שלכם ירד מהר יותר. איך? מעלים את הוידאו ליוטיוב, מורידים מתפריט הוידאו Video Player של יוטיוב ומקשרים אותו לסרטון ובאותו מעמד גם מוסיפים כותרת. זה נכון גם לגבי פליירים אחרים.


הממה, זה לא מספיק, מה עם כתוביות לסרטון שמאפשרות לכבדי שמיעה להבין את הסרטון שלכם? לוויקס אין אפשרות להוספת כתוביות לוידאו (לזמן כתיבת שורות אלה). אז מה עושים? אחת מאלה:

  • מעלים את הוידאו ליוטיוב ומשתמשים בכותרות שלו. הנה הסבר. לאחר מכן מקשרים וידאו מהאתר לקישור ביוטיוב.

  • מתשמשים בשירות צד שלישי שנקרא AMARA. כנסו לאתר שלהם וצפו בסרטון ההדרכה.

תנועה

בעקרון כדי שאתר באמת יהיה נגיש, עדיף לוותר עד כמה שניתן על אנימציות, גלילת פרלקס (מי שמדבר, האתר שלך מפוצץ בפרלקס), ותנועה מיותרת באתר. זה גם עוזר להעלות את המהירות שלו. אחרי שאמרתי את זה, עדיין קשה לוותר לגמרי על אנימציות, הן חלק מכל אתר מודרני ומעוצב ומוסיפות מאד לחוויות המשתמש. לכן כדאי למצוא את האיזון בין צורכי הנגישות לצורכי העיצוב וחוויית המשתמש ולהגביל את התנועה באתר רק לזו שתורמת לחוויית המשתמש.


עכשיו... תתארו לעצמכם שאתם נזכרים לעשות את כל זה בסוף, רק כשהאתר כבר מוכן. נו באמת... אתם עוד תודו לי על כך (אולי).


התקנת תוסף נגישות

אם תרצו ממש להראות משקיענים התקינו תוסף צד שלישי לנגישות האתר שעושה פעולות נוספות שלא כולן נחוצות, אבל אני חייב להודות שזה הרבה יותר מרשים משתמשים באתר. איך מוסיפים? יש מספר מודולים חינמיים בשוק, שלאחר תהליך קצר של הרשמה, מספקים לכם קוד שאותו צריך להטמיע דרך האנליטיקס בדשבורד. הנה אחד הטובים שבהם (לדעתי), שמדבר יפה לבעלי אתרי וויקס.


הצהרת נגישות

הצהרת נגישות ומדיניות בכלל, היא דבר טוב באתר שמראה שהכוונות שלכם היו טובות. ואם כך, רוב הסיכויים שאף אחד לא יציק לכם. תמיד יכולים להיות גולש או גולשת, שימצאו את האתר שלכם לא נגיש עבורם. תנו להם את האופציה לפנות אליכם ולבדוק איתכם, איך אפשר לעזור להם להשתמש באתר שלכם ולהנות מכל הטוב הזה.


מפבלשים

צדק צריך גם להראות ולא רק להעשות, אז אל תשכחו לפאבלש כדי שכולם יראו איך אתם נגישים.


מלייקקים

עוד צעד אחרון לצדק, עשו לנו לייק בדף הפייסבוק ואנחנו משתווים. אם ממש בא לכם להצטדק, אז שתפו את הפוסטツ.


 
 
 

הירשמו ויחד נעשה שכל

כיף שנרשמת. אשלח עדכונים כשיהיו!