Wix To Go

הבלוג שעושה שכל. יש אין ספור בלוגים בעברית ובשפות אחרות, שנותנים מידע על פלטפורמת WIX. גם כאן אני עושה את זה, אבל כאן תמצאו את מה שחשוב ומעניין באמת בבניית אתרי וויקס והכי הכי תמצאו כאן - יעילות.

 

ב - wix to go, אני עוסק  בפרקטיקה של בניית אתר בוויקס בצורה נכונה. אתר נגיש, עם חוויית משתמש משולמת, אתר אוטומטי, יעיל שהקידום שלו לא רק אפשרי, אלא חלק מה-DNA שלו (שמעתי הרבה שמשתמשים ב-DNA כדי להרשים, אז הצטרפתי. מקווה שהתרשמתם). אז יאללה בואו נווקסס.

Macbook
arrow&v

אדיטור X נעים להכיר

  • משה אלון

התירוצים של המתחרים. אדיטור X כאן והוא משנה את כללי המשחק. חושבים שאני מגזים? אז תחשבו. בסדרת פוסטים על אדיטור X, אני גם עומד להוכיח לכם את זה. ואם לא... מה תעשו לי 😙


וויקס פוינט | אדיטור X של וויקס | Wix Point | Editor X
אדיטור X - הגיע הזמן

כחובב גאדג'טים מושבע (חפיץ בעברית צחה, אבל אני לא רוצה שתצאו מהפוסט, אז נמשיך עם גאדג'ט) וכמשתמש כבד בפלטפורמת וויקס, אדיטור X היה כמו גאדג'ט חדש שקיבלתי במתנה. כמו תמיד כשאני מקבל גאדג'ט חדש, אני מיד מראה לו את היכולות שלי במשחק מקדים. שזה אומר לשחק בפיצ'רים החדשים, כמו כל ישראלי מצוי, מבלי לקרוא את ההוראות. כבר בשלב הזה הבנתי... יש כאן את נשק יום הדין של וויקס. זה לא אדיטור. זה שובר שוויון.


מה חדש באדיטור X

הרבה חדש. כמובן שלא מדובר באדיטור מנותק לגמרי מהכלים הקיימים באדיטור הנוכחי של וויקס. ההיפך ברוב המקרים הכלים הקיימים קיבלו מתיחת פנים בלבד, אבל זה לא מפריע להבין מיד שמדובר בכלי הישן והטוב של וויקס. אז מה בכל זאת חדש. אעבור על החידושים באופן כללי. בהמשך, אארגן לכם פוסט לכל מרכיב חשוב בנפרד.


רספונסיביות וגמישות

אלה שתי הבשורות החשובות באמת באדיטור החדש:

היכולת לעבוד באופן רספוניסיבי לחלוטין, מאפשרת לשלוט בפריסת האתר, בעיצוב שלו ובתכנים שלו, בכל גודל מסך שתירצו. ברירת המחדל היא מצב דסקטופ, טאבלט וסמארטפון. אבל למה לעצור כאן, תוכלו בעצמכם לקבוע כל גודל מסך שתרצו ולהגדיר אותו כחלק מרשימת אפשרויות תצוגה במהלך בניית האתר. ענק אה?! יותר לא אצטרך לכתוב קודים, כדי לזהות את מסך המשתמש ולהעביר אותו לפריסה הנכונה. כיף אמיתי. נראה לי שאני אתחיל לראות יותר את הילד.


גמישות קרובה למלאה. אין יותר קווים במסך שמקבלים אתכם. כל המסך הופך להיות מגרש המשחקים שלכם. תציבו אלמנטים (כמעט) איפה שבא לכם. בשורת הגמישות משתפרת ככל שמתקדמים בחקירת אדיטור X. תמשיכו לקרוא ותבינו כמה זה מדהים.


סרגל הכלים

סרגל הכלים החדש, הוא לא כזה אינטואיטיבי אם אתם לא מבינים ב CSS, אבל הבטחה שלי, אחרי שלומדים אותו, מבינים שהוא כלי עוצמתי לטיפול בכל אלמנט באתר. אחת התכונות החדשות שמביא איתו אדיטור X ובאה לידי ביטוי בסרגל הכלים, היא המעבר מעבודה בערכים מוחלטים (פיקסלים למשל), לעבודה בערכים יחסיים - אחוזים (עדיין ניתן להתעקש ולעבוד בשיטה הישנה). ככותב CSS, התכונה הזו בעבודה עם האדיטור של וויקס, הייתה חסרה לי מאד. אם אני לא טועה כבר חשבתי ללכת לשים פתק בכותל כדי שזה יקרה, אבל אז נזכרתי שאני לא מהעדה הנכונה לזה. זה אומר, שניתן לקבוע גודל של אלמנטים ומיקומם באופן יחסי ל"הורה" שלהם. שזה בגדול ביחס למסך שבו נמצא האלמנט. סרגל הכלים הוא מרכיב שבאמת נדרש לו פוסט נפרד. יבוא.


שכבות

באדיטור הנוכחי השכבות הן חשובות, אבל "בונים חופשיים" בדרך כלל נאלצים להשתמש בהן ולא עושים את זה בהתנדבות. באדיטור X השכבות הן מרכיב חשוב. שם אתם רואים את מבנה האתר שלכם בצורה הטובה ביותר. יכולים להוריד או להעלות אלמנטים ולקבוע בקלות את הפריסה של האתר. זה עוזר מאד בעבודה בכלל ובהכנת האתר לנגישות בפרט.


ה - Header וה - Footer

אם באדיטור החדש, הכי רחוק שיכולנו להגיע ללא קוד (ולפעמים גם קוד לא עזר) עם שני הסנובים האלה, זה הורדת ה - Header וה - Footer בעמוד מסויים, עם אדיטור X אנחנו יכולים להתחיל מדף חלק שיש בו רק סקשיין אחד (כבר מגיע לזה). אתם מחליטים אם יהיה Header או לא ובאיזה עמוד ושימו לב, בלי שום קשר לפוטר. לא רק זה ה - Header וה - Footer יכולים להראות לגמרי שונה בכל עמוד בהתאם לצרכים העיצובים והפרקטיים של האתר. בקיצור ה - Header וה - Footer הורדו לדרגת סטריפ רגיל וטוב שכך.


התפריט כבר לא לבד

אל תגידו יותר תפריט... תגידו תפריטים. תבחרו כמה תפריטים שבא לכם: מאוזנים אנכיים או המבורגר ושימו אותם תנחשו... איפה ובאיזה עמוד שבא לכם ותעצבו כל אחד מהם איך שבא לכם (בתקווה ש - UI/UX הם לא מושגים זרים לכם).


הסקשיין, זה הסטריפ החדש

מה זה הסטריפ החדש?! זו הנשמה של כל עמוד באדיטור X. נגמרה "החגיגה" שבה זורקים אלמנטים חופשיים על עמוד ריק של האדיטור ואחרי זה אוייה פארנוייה (כמה עזרתי ל"בונים חופשיים" בנושא הזה, שככה יהיה לי טוב). נכון המסך כולו כרגע הוא מגרש המשחקים, אבל לא להגזים, כל אלמנט נמצא במסגרת של סקשיין Section. שזה בעצם הסטריפ החדש. אתם יכולים לחלק אותו לחלקים. הם לא חייבים להיות שווים, לצבוע איך שבה לכם ולקבוע את הגובה והרוחב של כל עמודה. תרצו שהוא יהיה אנכי, תבקשו יפה והוא יהיה אנכי. יש כל מיני סוגים של סקשנים, אפרט לגבי כל אחד בפוסט נפרד.


פריסות Layouters

אבל וויקס לא זרקו לנו את הסקשנים ואמרו לנו תסתדרו, הם הכינו לנו פריסות מובנות בצורות שונות של סקשנים. עד עכשיו רובן ענו על הצרכים שלי. מה גם שניתן לשנות את הפריסות האלה איך שבא לכם.

מאסטרס

עוד מרכיב חשוב באדיטור X הוא המאסטר. זוכרים שבאדיטור הנוכחי של וויקס יש בסרגל הכלים אופציה שאלמנט יופיע בכל העמודים? אז בעזרת המאסטר אתם יכולים לקבוע שאלמנט יראה בכל העמודים, אבל... הנה השוס - אתם יכולים להחליט באיזה עמודים הוא יופיע. מה זה אומר? זה אומר שאפשר ליצור אלמנט רוחבי לכל האתר מבחינת המאפיינים שלו ולקבוע באיזה עמודים הוא יופיע ובאיזה לא. זה כל היופי של המאסטר. כרגע המאסטר עובד רק על סקשנים, אבל הבטיחו לי שבעתיד כל אובייקט יוכל להיות במאסטר.


הפלוס החדש

הפלוס הידוע באדיטור של וויקס (ואם אתם לא יודעים מה זה סימן הפלוס באדיטור של וויקס, אז לא יכול לעזור לכם 😉), קיבל מתיחת פנים רצינית והתפריט שיופיע לפניכם משמאל, מזכיר מאד את תפריט הווידג'טים של אלמנטור (זה ממש לא עלבון, אלמנטור שיחקו אותה בקטע הזה). התפריט מכיל הרבה ממה שכבר כולנו מכירים אבל יש בו לא מעט פיצ'רים חדשים שלא היו קודם.


תמונות

הגמישות באה לידי ביטוי גם בהגדרות של התמונות, באדיטור X אפשר לקבוע שכל תמונה תהיה ב- Parallex או ב - Reveal, גם אם היא לא משמשת כרקע. כמובן שהיא גם יכולה לשמש כרקע של הסקשיין כולו או רק של עמודה אחת בו. ועוד דבר, ניתן לקבוע בכל מסך את המיקום של התמונה, או יותר נכון את המרכז שלה ביחס למסגרת הנתונה.


האמת שיש עוד המון דברים טובים לומר על אדיטור X, אבל בואו נשאיר משהו לפוסטים ספציפיים יותר. בלי להרוס, עדיין יש כל מיני באגים ועוד הרבה פיצ'רים חסרים, אבל בואו לא נשכח שמדובר בגרסת ביטא והרבה פיצ'רים עוד בקנה.


קדימה, צאו לחקור. זה כיף אמיתי. אם בא לכם גם לעשות לנו לייקס בפייסוש, אל תפגינו איפוק דווקא עכשיו.


הצטרפו לקבוצת הפייסבוק Wix X Fix של אדיטור X, שעוסקת באדיטור X.


הרשמו אם אתם רוצים לדעת ראשונים על כל פוסט שיעלה כאן. יש עדויות לכך שזה שינה חיים של אנשים (לא באמת אהה 😉). 
 
 

הירשמו ויחד נעשה שכל

כיף שנרשמת. אשלח עדכונים כשיהיו!